Studia podyplomowe Pedagogika teatru powstały w 2014 roku jako wspólny projekt Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Dla kogo?
Studia skierowane są do artystek i artystów, nauczycieli i nauczycielek, animatorek i animatorów kultury, którzy chcą zdobyć wiedzę i doświadczenie potrzebne do:
- prowadzenia warsztatów teatralnych i innych działań edukacyjnych i animacyjnych;
- pracy teatralnej z różnymi grupami uczestników w szkołach, teatrach, ośrodkach kultury, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych i społecznościach lokalnych;
- inicjowania i prowadzenia grup teatralnych i projektów partycypacyjnych.
Program
Wyjątkowość kształcenia na studiach Pedagogika teatru polega na łączeniu teorii z praktyką.
Program wypełniają zajęcia poświęcone analizom kultury, warsztaty teatralne oraz zajęcia wprowadzające kontekst psychologiczny i pedagogiczny pracy w grupie:
- zajęcia poświęcone analizom kultury tworzą: konwersatoria na temat kategorii kultury współczesnej, teorii teatralnych XX wieku, inicjatyw performatywnych podejmującym dialog z otoczeniem społecznym oraz refleksji nad różnymi typami instytucji teatralnych w Polsce;
- warsztaty stanowią praktyczne zajęcia teatralne, dotyczące pracy z ciałem, mediów w teatrze, reżyserii i pedagogiki teatru. Są one uzupełnione przez warsztaty planowania i realizacji projektu teatralnego z perspektywy audience development oraz zajęcia przybliżające różne formy edukacyjne w sztuce współczesnej;
- pozostałe zajęcia proponują pedagogiczną i psychologiczną refleksję nad pracą twórczą z różnymi grupami wiekowymi i społecznymi.
Szczegółowy program i prowadzący tutaj.
Studia kończą się realizacją performatywnego projektu, który ma charakter partycypacyjny. Więcej o projekcie dyplomowym tutaj.
O studiach Pedagogika Teatru opowiada absolwent Tomasz Stępniak:
Czas
2 lata, 4 semestry
Zjazdy odbywają się co dwa tygodnie, w soboty w g. 11-18.30, niedziele w g. 9-16.30.
Regulamin
Regulamin studiów podyplomowych dostępny jest tutaj.