Seminarium licencjackie
Seminarium licencjackie na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze prowadzone jest w semestrze letnim (dla osób, które rozpoczęły studia przed rokiem akademickim 2024/2025) oraz w semestrze zimowym i letnim (dla osób, które rozpoczęły studia w roku akademickim 2024/2025 i później) na III roku studiów pierwszego stopnia. Ma formę regularnych zajęć seminaryjnych dla całej grupy oraz indywidualnych konsultacji w proporcji ustalonej i wymaganej przez każdą z osób prowadzących. Konsultacje nie są prowadzone w miesiącach letnich ani w sesji poprawkowej.
W każdym roku akademickim otwieranych jest kilka grup seminaryjnych (aktualna lista poniżej) – student/studentka wybiera jedno seminarium, którego zakres tematyczny jest najbardziej zbliżony do problematyki planowanej pracy licencjackiej. Zachęcamy do zapoznania się z sylabusami seminariów dostępnymi w USOS oraz kontaktu mailowego z osobami prowadzącymi w razie wątpliwości dotyczących zakresu tematycznego konkretnego seminarium. Na wybrane seminarium należy zarejestrować się w USOS, a ewentualna zmiana grupy możliwa jest na takich samych zasadach jak w przypadku innych przedmiotów.
Wszystkie prace licencjackie powstają w ramach wybranego seminarium i pod kierunkiem osób prowadzących seminaria w określonym roku akademickim. Jedynie w merytorycznie uzasadnionych przypadkach (gdy temat planowanej pracy zdecydowanie wykracza poza zakres problemowy proponowanych seminariów licencjackich) i po uzyskaniu zgody osoby prowadzącej seminarium możliwe jest ubieganie się o zmianę promotora/promotorki – należy w tym celu najpóźniej do końca marca bieżącego roku akademickiego złożyć podanie z uzasadnieniem po zalogowaniu na indywidualne konto w USOS, korzystając z wzoru „Inne”.
Na zaliczenie seminarium student/studentka przedstawia pracę pisemną o minimalnej objętości 40 000 znaków (maksymalna objętość to 80 000 znaków) wraz z bibliografią spełniającą formalne standardy tekstu naukowego. Na podstawie odbytych konsultacji i złożenia pracy student/studentka dopuszczany/a jest do egzaminu licencjackiego. Seminarium kończy się zaliczeniem bez oceny – zaliczenie wpisywane jest do protokołu USOS dopiero po złożeniu pracy i jej zaakceptowaniu przez promotora/promotorkę.
UWAGA: zasady edycji tekstu naukowego oraz opracowania bibliografii i przypisów są szczegółowo omówione w „Przewodniku bibliograficznym dla osób studiujących na kierunkach kulturoznawstwo – wiedza o kulturze i sztuki społeczne”. Zachęcamy do korzystania z poradnika dostępnego do pobrania na stronie: https://ikp.uw.edu.
Seminaria licencjackie w roku akademickim 2025/26
Terminy obowiązkowych spotkań organizacyjnych oraz informacje o trybie prowadzenia zajęć i indywidualnych konsultacji zostaną przesłane przez osoby prowadzące seminaria za pośrednictwem poczty USOS na początku semestru letniego.
- dr Ewelina Godlewska-Byliniak, Ciało, performans, teatr, środa, godz. 13:15;
- dr Łukasz Bukowiecki, Miasto, pamięć, dziedzictwo, czwartek, godz. 11:30;
- dr Sara Herczyńska, Muzea, eksponaty, praktyki artystyczne, środa, godz. 11:30;
- dr hab. Justyna Jaworska, Opowieści wizualne, czyli co nam mówią obrazy, piątek, godz. 11:30;
- prof. dr hab. Paweł Majewski, Poza systemem. Duchy, kosmici i inne podejrzane zjawiska w kulturze XX wieku, środa, godz. 15:00.
Egzamin licencjacki
Egzamin licencjacki może odbyć się jedynie po uzyskaniu absolutorium, czyli po zaliczeniu wszystkich przedmiotów objętych programem studiów z wyjątkiem seminarium licencjackiego, z którego zaliczenie wpisywane jest po złożeniu pracy. Należy sprawdzić, czy w systemie USOS wpisane są wszystkie wymagane zaliczenia i egzaminy oraz czy wszystkie przedmioty są podpięte pod program i pod etap studiów. Program należy zgłosić do rozliczenia najpóźniej na tydzień przed planowanym terminem egzaminu licencjackiego.
Na trzy tygodnie przed planowaną obroną promotor/promotorka przygotowuje wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej, który przekazuje kierownikowi studiów do akceptacji. Termin złożenia skończonej pracy (nie później niż na dwa tygodnie przed obroną) i egzaminu licencjackiego ustala promotor/promotorka.
Egzamin licencjacki składa się z dwóch części: referatu (krótka prezentacja ustna na temat uzgodniony z promotorką/promotorem, powiązany z pracą licencjackiej, ale niepowtarzający jej treści – nie może polegać na odczytaniu napisanego tekstu; dopuszczalne wykorzystanie konspektu i prezentacji slajdów) oraz odpowiedzi na dwa pytania komisji egzaminacyjnej. Na wygłoszenie referatu student/studentka ma maksymalnie 15 minut; na dalszą część egzaminu przewidziane jest około 20 minut. Student/studentka przygotowuje referat samodzielnie, nie dopuszcza się prezentacji zespołowych.
Egzamin licencjacki sprawdza przygotowanie studenta do prowadzenia badań naukowych, w tym przede wszystkim umiejętność obrony koncepcji pracy licencjackiej (uzasadnienie wyboru tematu, materiału egzemplifikacyjnego i bibliografii przedmiotowej
etc.), zdolność krytycznej lektury literatury podmiotu i przedmiotu oraz orientację w obszarze naukowym wyznaczonym przez temat pracy licencjackiej i zakres seminarium dyplomowego.
Termin egzaminu: sesja letnia lub bezpośrednio po niej (najpóźniej 3.07.2026 r.) lub we wrześniu (najpóźniej 29.09.2026 r.).
Egzaminy licencjackie nie mogą odbywać się w trakcie przerwy świątecznej i międzysemestralnej ani w czasie wakacji.
Zdany egzamin licencjacki jest warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.
Harmonogram postępowania
- Trzy tygodnie przed planowanym terminem egzaminu licencjackiego promotor/promotorka za pośrednictwem kierownika studiów składa do Prodziekana ds. Studenckich wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej (wzór wniosku, edytowalny wzór wniosku), który określa:
- ostateczny tytuł pracy,
- termin egzaminu (dzień i godzina),
- skład komisji egzaminacyjnej (promotor/promotorka, recenzent/recenzentka, przewodniczący/przewodnicząca).
- Po akceptacji wniosku przez Prodziekana zostanie aktywowana e-obiegówka, która musi być rozliczona przez studenta/studentkę do dnia złożenia pracy licencjackiej w Archiwum Prac Dyplomowych.
- Dwa tygodnie przed terminem egzaminu licencjackiego student/studentka wprowadza dane i plik z pracą do Archiwum Prac Dyplomowych. Do APD (https://apd.uw.edu.pl) w porozumieniu z promotorem/promotorką należy wprowadzić:
- streszczenie (ok. 800 znaków, obowiązkowo w języku polskim, opcjonalnie również w języku angielskim);
- słowa kluczowe (maksymalnie 10 słów kluczowych, obowiązkowo w języku polskim, opcjonalnie również w języku angielskim);
- tytuł pracy w języku angielskim (tytuł w języku polskim wprowadza administracja);
- plik z pracą licencjacką w formacie pdf – strony tytułowe przygotowane zgodnie ze wzorem.
UWAGA: w APD należy również zaakceptować oświadczenie autora/autorki pracy.
Ocena na dyplomie
Na ocenę na dyplomie (ostateczny wynik studiów) składają się: ocena z egzaminu licencjackiego (waga 0,1), ocena pracy licencjackiej (waga 0,2) i średnia ocen ze studiów (waga 0,7).
W dyplomie ukończenia studiów wyższych wpisuje się ostateczny wynik studiów zgodnie z zasadą:
1) do 3,40 – dostateczny;
2) powyżej 3,40 do 3,80 – dostateczny plus;
3) powyżej 3,80 do 4,20 – dobry;
4) powyżej 4,20 do 4,60 – dobry plus;
5) powyżej 4,60 do 4,90 – bardzo dobry;
6) powyżej 4,90 – celujący
Uchwała Rady Dydaktycznej ws. szczegółowych zasad dyplomowania: https://dokumenty.uw.edu.pl/dziennik/DRD/Lists/Dziennik/Attachments/185/DRD.2020.167.URD.21.pdf
Przedłużenie i wznowienie studiów
Osoby mające absolutorium, które z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych (potwierdzonych przez BON) lub innych poważnych i niezależnych od osoby studiującej przyczyn losowych nie przystąpią do egzaminu dyplomowego do końca września III roku studiów pierwszego stopnia, mogą ubiegać się o przedłużenie studiów, nie dłużej jednak niż o trzy miesiące (do końca roku kalendarzowego). Należy w tym celu najpóźniej 20 września złożyć przez USOS odpowiednie podanie z przekonującym uzasadnieniem do Kierownika Jednostki Dydaktycznej – do podania trzeba załączyć skan podpisanej opinii promotorki/promotora potwierdzającej, że praca jest na ukończeniu, a egzamin dyplomowy będzie mógł odbyć się najpóźniej w połowie grudnia. Podania o przedłużenie studiów ze względów zdrowotnych niepoparte opinią BON będą rozpatrywane odmownie. Kolejne przedłużenie studiów nie jest możliwe.
Zgodnie z Regulaminem Studiów UW osoby, które zaliczą cały program studiów pierwszego stopnia, ale nie złożą i nie obronią pracy licencjackiej w terminie (do końca września lub – wyłącznie po uzyskaniu zgody na przedłużenie studiów – do końca grudnia), nie uzyskują zaliczenia seminarium dyplomowego i zostają skreślone z listy studentów. W takiej sytuacji istnieje możliwość wznowienia studiów.
W przeciągu dwóch lat od daty skreślenia można wznowić studia w dowolnym momencie roku akademickiego – niezależnie od terminu wznowienia wygasa ono z dniem 30 września, a więc z końcem bieżącego roku akademickiego. Wznowienie w tym trybie zwalnia z konieczności zrealizowania różnic programowych i powtarzania seminarium licencjackiego, wiąże się jednak z jednorazową, niewielką opłatą (wysokość opłaty jest uzależniona od daty podjęcia studiów – szczegółowych informacji udziela Tok Studiów). Osoba studiująca zachowuje w tym czasie pełnię praw studenckich, legitymację i zniżki.
Jeśli od dnia skreślenia ze studiów minęły więcej niż dwa lata, ale nie więcej niż dziesięć lat, a osoba skreślona nie wznawiała jeszcze studiów w pierwszym trybie, wznowienie jest możliwe w zwykłym trybie i wiąże się z koniecznością uzupełnienia różnic programowych, powtórzenia ostatniego cyklu seminarium dyplomowego oraz wniesienia opłaty. Wznowienie w pierwszym lub drugim trybie przysługuje wyłącznie osobom, które w trakcie studiów nie powtarzały ostatniego roku studiów.
UWAGA: W przypadku osób, których studia trwały dłużej niż przewidziane programem trzy lata (np. z powodu urlopu lub konieczności powtarzania roku), zasady wznowienia mogą być inne! Decyzje będą podejmowane indywidualnie zgodnie ze szczegółowymi zasadami określonymi w takich przypadkach w Regulaminie Studiów UW. W razie wątpliwości dotyczących możliwości i trybu wznowienia należy skontaktować się z Tokiem Studiów.
Szczegółowe informacje na temat formalności związanych z przedłużeniem i wznowieniem studiów dostępne są w zakładce „Sprawy studenckie”.