Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego

Agata Sikora, Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020.

W serii Communicare Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się książka doktorska dr Agaty Sikory pt. Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego. Doktorat pt. Źródła i rozwój szczerości jako kategorii kulturowej w świetle polskiej praktyki epistolograficznej przełomu XVIII i XIX wieku w kontekście przemian europejskich został obroniony w naszym Instytucie z wyróżnieniem w 2014 roku.

„Proces przejścia od rytualnej koncepcji komunikacji do komunikacji opartej na szczerości. Autorka łączy opis przeobrażeń kultury europejskiej z analizą przemian polskiej praktyki epistolograficznej w XVIII i na początku XIX w. Analizując m.in. Wyznania Jana Jakuba Rousseau, powinowactwa między sentymentalizmem a jakobińskim terrorem, zmiany we wzorach listów kondolencyjnych w listownikach, konflikt między zwierzeniami a wzajemną kontrolą w korespondencji filomatów czy sposoby wyrażania uczuć w kręgu rodzinnym Juliusza Słowackiego, stara się odtworzyć in statu nascendi napięcia i paradoksy konstytutywne dla porządku nowoczesnego.” (ze strony Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego).

Data publikacji: 20-12-2020