Ostatnia zmiana 31 marca 2016 Wydarzenia

SZABTAJ CWI I RUCHY MESJAŃSKIE WŚRÓD ŻYDÓW W XVII W.
seminarium

Zapraszamy na seminarium prof. Pawła Maciejki z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, które odbędzie się w piątek 8 kwietnia w godz. 17.00-20.00 (IKP, sala nr 3).
Seminarium będzie poświęcone PREHISTORII FRANKIZMU (Szabtajowi Cwi i ruchom mesjańskim wśród Żydów w XVII wieku).

Prof. Paweł Maciejko pracuje na wydziale Myśli Żydowskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Zajmuje się historią ezoteryki żydowskiej XVII i XVIII wieku. Ostatnio opublikował The Mixed Multitude: Jacob Frank and the Frankist Movement 1755-1816 (Philadelphia, 2011, wyd. pol. pt. Wieloplemienny tłum. Jakub Frank I ruch frankistowski, 1755-1816, Gdańsk, 2014), WaAwo haJom el haAjin: Kuntres leKabbala leR’ Jehonatan Ajbeszic (Los Angeles i Jerozolima, 2015).

Opis seminarium: Jezus z Nazaretu i Szabtaj Cwi to dwaj najważniejsi mesjasze w historii Żydów. Jezus stał się założycielem największej religii świata a jego nauczania są do dziś dzień przedmiotem wiary milionów wyznawców. Szabtaj jest obecnie postacią cokolwiek zapomnianą. W stopniu, w jakim w ogóle jest znany, uważany jest za „fałszywego mesjasza” czy szarlatana, lidera sekty, która zwiodła na manowce pewną grupę Żydów, ale która pozbawiona jest szerszego historycznego znaczenia. Przedmiotem zajęć będzie analiza początków ruchu Sabataistycznego. Przeczytamy kilka polskich źródeł opisujących wybuch mesjański wśród XVII-wiecznych Żydów, a następnie skupimy się na analizie fragmentów listów napisanych przez Szabtaja oraz Natana z Gazy, który był jednocześnie Pawłem i Janem Chrzcicielem tego mesjasza.

Lektury:
– Gershom Scholem, Sabataizm i herezja mistyczna, w: Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki
– Wacław Potocki, Nowy mesjasz żydowski
– Anon., Opisanie nowego krola żydowskiego Sabetha Sebi, ktorego początek, starość, osoba, uczynki, przystawstwo y cuda … opisano
– Anon., Dziwny początek i straszny koniec tak nazwanego żydow­skiego króla Sabetha sebi
– Szabtaj Cwi, List do Józefa Cwi
– Szabtaj Cwi, Pogrzebcie moją wiarę!
– Natan z Gazy, List o konwersji

Prosimy o zgłaszanie udziału w seminarium mailowo do Pani Hanny Prejs: ikp.polon@uw.edu.pl
Lektury zostaną przesłane drogą mailową.