Ostatnia zmiana 1 marca 2020 Ogłoszenia

Akademia filmu awangardowego II od 5.03!

5 marca rozpoczyna się Akademia filmu awangardowego II – nowy cykl zajęć dla studentów IKP UW. Można ubiegać się o bezpłatny karnet
W programie Akademii filmu awangardowego II znajdzie się ponad 60 filmów awangardowych oraz wykłady ekspertów od poszczególnych dziedzin kina awangardowego. Projekcje i wykłady będą odbywały się w czwartki w kinie Iluzjon w godz. 17:00-20:00.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 marca w kinie Iluzjon. Wymagana jest rejestracja w systemie USOS:
Koszt karnetu to 100 zł. Ruszyła już sprzedaż– szczegóły: https://www.akademiadokumentalna.pl/uw-akademia-filmu-awangardowego-ii Ale dla osób, które mają trudność z opłaceniem karnetu, przewidziana jest pula bezpłatnych karnetów.
50 bezpłatnych karnetów. Zgłoszenia do 2 marca
Pula nieodpłatnych karnetów zostanie rozdysponowana osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup karnetu, przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Szczegóły dotyczące ubiegania się o bezpłatny karnet znajdują się pod tym linkiem: http://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/akademia-filmu-awangardowego-ii-50-karnetow-w-prezencie. Zachęcamy do zgłoszeń!
Zgłoszenie mają charakter poufny. Nie udostępniamy danych osób, które się zgłosiły, osobom postronnym.
Historia awangardy filmowej od lat 60. do lat najnowszych
Zajęcia obejmują projekcje filmów legendarnych twórców m.in.: Abigail Child, Guya Deborda, Haruna Farockiego, Hollisa Framptona, Su Friedrich, Dereka Jarmana, Petera Kubelki, Katarzyny Kozyry, Natalii LL, Chrisa Markera, Jolanty Marcolli, Ewy Partum, Yvonne Rainer, Billa Violi. Mają na celu zwiększenie świadomości wpływu tradycji awangardy filmowej na formy wyrazu obecne we współczesnym filmie, w tym szczególnie w filmie dokumentalnym, budowanie kompetencji odbioru sztuki współczesnej.
Zajęcia w semestrze letnim 2019/2020 poprowadzą: prof. dr hab. Ryszard Kluszczyński, dr Beata Kosińska-Krippner, dr hab. Iwona Kurz, prof. IKP UW, dr Marika Kuźmicz, Jakub Majmurek, Michał Matuszewski, Łukasz Mojsak, dr hab. Paweł Mościcki, prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, dr hab. Łukasz Ronduda, dr Matylda Szewczyk.
Harmonogram zajęć Akademii filmu awangardowego II dostępny jest na tej stronie:
Akademia filmu awangardowego II jest drugą częścią programu Akademii filmu awangardowego, składającego się z dwóch semestralnych cykli, które obejmują zagadnienia historii filmu awangardowego – od lat 20. do czasów najnowszych.
Zaliczenie zajęć
Wymagana jest obecność na więcej niż połowie zajęć. Dopuszczalne są dwie nieobecności. W przypadku każdej kolejnej Uczestnik / Uczestniczka zajęć zobowiązana jest napisać recenzję lub esej na temat wybranego filmu, na którego projekcji był Uczestnik / Uczestniczka zajęć (innego niż wybrane do prac zaliczeniowych).
Objętość: maksymalnie 3000 znaków. Termin nadsyłania: ostatnie zajęcia w semestrze. Adres do wysyłki prac: akademiafilmuawangardowego@gmail.com
Warunkiem zaliczenia zajęć poza obecnością będzie zdanie testu dotyczącego prezentowanych filmów i zagadnień poruszanych na wykładach. Zaliczenie odbędzie się podczas dodatkowego spotkania po zakończeniu cyklu wykładów i projekcji.
Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Partnerami projektu są: Akademia Dokumentalna, Against Gravity, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video w Berlinie, Goethe-Institut, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Cinémathèque Française, Home Movie Day Warszawa.