„Kultura wizualna w Polsce – urywki i widoki”. Dyskusja

Pretekstem do dyskusji o nowoczesnej i współczesnej polskiej kulturze wizualnej jest wydana przez wydawnictwo Fundacji Bęc Zmiana i Instytut Kultury Polskiej UW dwutomowa antologia „Kultura wizualna w Polsce” (tom 1: „Fragmenty”, tom 2: „Spojrzenia”). Zbiór obejmuje teksty i obrazy źródłowe (od Abramowskiego po Hansena, od Rydet po Leśmiana) wraz z komentarzami zespołu badawczego oraz autorskie hasła dotyczące praktyk widzenia (od obrazu do widowni, od billboardu do melodramatu, od Pałacu po podróbkę). Podejmuje próbę rozpoznania i zbadania różnych języków stosowanych w polskiej teorii obrazu i wizualności oraz wskazania obrazów swoistych dla polskiej kultury – takich, które pozwalają opisać ją z innej perspektywy, oraz takich, które wprowadzają nowe wątki do szerszej refleksji na temat kultury wizualnej.

Podczas spotkania spróbujemy przyjrzeć się językom tych teorii – często związanym z konkretnymi twórcami i nieznajdującym historycznej kontynuacji – oraz przedstawionej w antologii koncepcji kultury wizualnej w Polsce rozumianej jako zróżnicowany i wielomedialny obszar praktyk widzenia i przedstawiania. W jaki sposób polscy teoretycy odnosili się do zagadnień widzenia, obrazów i widowni? Jakie działania artystyczne służyły wyrażaniu i problematyzowaniu tych kwestii? Jak widzenie i obrazowanie są praktykowane na co dzień, jak przejawiały się i przejawiają w działaniach potocznych?

W spotkaniu, które poprowadzi historyczka i krytyczka literatury Katarzyna Czeczot udział wezmą:

Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”,

Jakub Majmurek – filmoznawca, eseista i publicysta

dr Łukasz Zaremba i dr hab. Iwona Kurz – współredaktorzy książki.

5 marca w godzinach 18:00 – 20:00, barStudio, pl. Defilad 1.

Więcej informacji na facebooku.

Data publikacji: 28-02-2018