2008 CZ PL Divadlo po rekonstrukci

CZ/PL Teatr po przebudowie

Książka CZ/PL Teatr po przebudowie jest przewodnikiem po czeskich i polskich teatrach, które powstały w wyniku przekształcenia przestrzeni. Opisywane budynki teatralne nie były przewidziane w oryginalnym planie architektonicznym – i przez kilkadziesiąt lat, a czasem nawet dłużej, pełniły swoją pierwotną funkcję jako stodoła, kościół ewangelicki, fabryka wódek, bank, magazyn sportowy, miejskie podwórko, dworzec kolejowy itd. Potem zostały tak przebudowane lub zaadaptowane, aby można w nich było tworzyć i pokazywać przedstawienia. Społeczna rola tych miejsc była bardzo różna, ale zazwyczaj miały podobne położenie na mapie – z dala od tradycyjnych budynków teatralnych. Są to więc w większości przestrzenie dla teatru “obce”, ale teatr był tam również czymś dosłownie “nie na miejscu”. Wzajemny wpływ przestrzeni i działań w niej podejmowanych, a więc w tym przypadku teatru-budynku i teatru-instytucji, znajduje się w centrum zainteresowań tej książki. Budynek, najpierw ukształtowany przez działanie pierwszych użytkowników i nowych gospodarzy, sam staje się z czasem formą dla działania.

Data publikacji: 03-04-2015