Ostatnia zmiana 22 listopada 2013 Wydarzenia

Dyżur kulturoznawczy

DYŻUR KULTUROZNAWCZY

krótkie wykłady o kulturze połączone z kulturoznawczym warsztatem interpretacyjnym

w Instytucie Kultury Polskiej UW

Jeśli myślisz o studiach humanistycznych, ale nie do końca wiesz, czym zajmuje się kulturoznawca, jeśli jesteś zainteresowany filmem, teatrem, działaniem w przestrzeni miejskiej, chciałbyś się zapoznać z antropologicznym ujęciem słowa, obrazu czy widowiska, przygotowujesz się do matury i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę lub po prostu interesujesz się współczesną humanistyką – zapraszamy do IKP.

Instytut Kultury Polskiej UW to jeden z głównych ośrodków badań kulturoznawczych w Polsce (pierwsze miejsce w rankingu miesięcznika „Perspektywy”), miejsce interdyscyplinarnych studiów nad kulturą, jej mediami i historią oraz antropologicznej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. IKP oferuje szkołę krytycznego myślenia wierną najlepszym tradycjom uniwersyteckim, a także przestrzeń dla twórczych działań odpowiadających na wyzwania współczesnego świata.

Zapraszamy na cykl spotkań przeznaczony dla licealistów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych refleksją nad kulturą.

Spotkania mają otwarty charakter, a ich formuła zakłada nie tylko przedstawienie przez pracowników naukowych Instytutu Kultury Polskiej konkretnych zagadnień współczesnej kultury, ale również zaprezentowanie „w działaniu” kulturoznawczych narzędzi interpretacyjnych pozwalających te zjawiska lepiej rozumieć. Każdemu wykładowi, który ma charakter krótkiego wprowadzenia, towarzyszy analiza i interpretacja przypadku: dzieła filmowego czy teatralnego, zdarzenia ulicznego, widowiska kulturowego, obrazu, utworu słownego, ruchu społecznego czy obyczaju.

Po każdym spotkaniu przewidujemy czas na dyskusję oraz na indywidualne konsultacje i rozmowę z prowadzącymi.

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w środy o godzinie 18.30, w budynku Instytutu Kultury Polskiej na kampusie głównym UW, w sali nr 5.

Harmonogram i tematy spotkań:

27.11 Film i antropologia. „Wesele” Andrzeja Wajdy (dr hab. Seweryn Kuśmierczyk, Zakład Filmu i Kultury Wizualnej)

18.12 Czy „każdy szalet jest pełen zalet”? Miasto i higiena (dr Włodzimierz Pessel, Zakład Kultury Współczesnej)

15.01 Przemoc w przestrzeni publicznej (dr Mateusz Kanabrodzki, Zakład Teatru i Widowisk)

29.01 Swój/obcy: Żyd jako figura Innego (dr Justyna Kowalska-Leder, Zakład Historii Kultury)

12.03 Antropologia słowa – język magii (dr Zuzanna Grębecka, Zakład Antropologii Słowa)

9.04 Moda – jak to badać? (dr Justyna Jaworska, Zakład Filmu i Kultury Wizualnej, Zespół Badań nad Modą)

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Wcześniejsze zgłoszenia (indywidualne lub grupowe) prosimy kierować na adres:

spotkania.w.ikp@gmail.com

Strona wydarzenia na FB: www.facebook.com/events/604974629562478