Wojciech Dudzik, „Maska w kulturze współczesnej Europy”

Ukazała się książka profesora Wojciecha Dudzika, pt. Maska w kulturze współczesnej Europy, wydana przez PWN. Książka jest zwieńczeniem realizowanego w naszym instytucie, pod kierownictwem prof. Dudzika, projektu badawczego pt. „Maska w kulturze współczesnej Europy: obrzęd – karnawał – teatr – zabawa – sztuka”.

Z recenzji prof. Wojciecha Burszty:

„Książka Wojciecha Dudzika jest dojrzałym świetnie napisanym, bardzo niekiedy osobistym, naukowym raportem o statusie maski w kulturze. Jest to także głos kulturoznawcy, namawiający, abyśmy nie formułowali pochopnych sądów o zjawiskach przez nas słabo rozpoznanych, a wgłębili się – w ślad za piszącym – w rzeczywiste realia maski jako jak najbardziej „żywego stanu kultury”, jak określiłby to Max Weber. Erudycja autora idzie w parze z pasją i znajomością „empirycznego konkretu”. Dudzik dotarł tam wszędzie, gdzie być powinien – a więc przede wszystkim do miast i miasteczek, w których maska towarzyszy określonym obrzędom i ceremoniom (neoobrzędy), wcale nie nastawionych jedynie na komercyjny odbiór, ale będącym ważnym lokalnym znakiem tożsamościowym”.

Więcej informacji o książce w zakładce „Publikacje”.

Data publikacji: 03-02-2021