Ostatnia zmiana 14 września 2017 Wydarzenia

„Uwalnianie wiedzy”. Wykład dr Joanny Kubickiej z cyklu „Szklane domy”

Uwalnianie wiedzy. Od tajnych kompletów do Wolnej Wszechnicy.

Wykład dr Joanny Kubickiej z cyklu „Szklane domy“. 20. września, środa, 18.00-21.00.

Zachęta, sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)

W jaki sposób myślano o kulturze demokratycznej i o roli elit intelektualnych w Polsce czasu międzywojennego? Co łączyło bibliotekę na kółkach, poradnik dla samouków i chłopskie autobiografie pisane w tym okresie? Dlaczego współcześnie znowu sięgamy po oddolne i pozasystemowe formy oświaty, takie jak uniwersytety ludowe, koła samokształceniowe, a nawet tajne komplety? Podczas wykładu przedstawione zostaną inicjatywy społeczne i oświatowe, które były ważną częścią procesu demokratyzacji społecznej i służyły zwiększeniu dostępu do kultury poprzez tworzenie dla niej nowych obiegów. Pośród najciekawszych pomysłów z tamtych lat wymienić można objazdowe biblioteki, wydawnictwa samokształceniowe, ruchome wystawy sztuki, domy społeczne i uniwersytety chłopskie, ale też tworzone oddolnie instytucje naukowe i badawcze, jak Instytut Gospodarstwa Społecznego czy Wolna Wszechnica Polska.

Dyskusję po wykładzie poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Mencwel.

Wydarzenie na facebooku tutaj.

Szklane domy to cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w lutym 2018 roku, realizowanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.