Ukazał się tom „Kultury antycypowanych przyszłości” pod redakcją Iwony Kurz, Pawła Dobrosielskiego i Jana Sowy

Tom Kultury antycypowanych przyszłości to publikacja pod egidą Instytutu Kultury Polskiej i Biennale Warszawa. Redakcją tomu zajęli się dr hab. Iwona Kurz, dr Paweł Dobrosielski i dr hab. Jan Sowa (Biennale Warszawa), a wśród autorek dr hab. Marta Zimniak-Hałajko.

„Książka Kultury antycypowanych przyszłości stanowi kontynuację badań nad przyszłością prowadzonych wspólnie przez Biennale Warszawa i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W publikacji położono nacisk na eksplorację praktyk i dyskursów odnoszących się do przyszłości na najróżniejsze sposoby: afirmatywny, lękowy, postulatywny, krytyczny, a nawet spiskowy. Stawką tych dociekań jest przywrócenie przyszłości jako centralnej kategorii krytycznie nastawionej humanistyki oraz nauk społecznych” – czytamy na stronie poświęconej publikacji.

Z recenzji prof. dr hab. Moniki Kostery:

To jest lektura wciągająca i zapraszająca do współ-myślenia, refleksyjności i zaangażowania intelektu i wyobraźni. Zachęca do wysiłku, by wznieść ponad to, co powierzchownie przyjęte, ponad popularne uproszczenia, czy to pełne porażającego pesymizmu, czy emanujące podejrzanie lekkim optymizmem. Nie obiecuje rozwiązań, ale sprawia, że Czytelnik czuje się zaproszony do dialogu wokół alternatyw, do poszukiwania mniej „oczywistych” dróg prowadzących do przyszłości.

Data publikacji: 16-12-2020