Piękne widoki, panowie, stąd macie
Więcej dr Justyna Jaworska (1975) – kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW, kieruje międzyzakładowym Zespołem Badań Mody i Dizajnu. Zajmuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku w ujęciu obrazu, antropologią wizualności, historią obyczaju, kulturą popularną, historią i teorią mody. Interesuje ją polskie kino lat siedemdziesiątych z perspektywy sockonsumeryzmu.
Prowadzone zajęcia: antropologia kultury wizualnej, historia kultury XX wieku, Estetyka polskiej kultury popularnej (proseminarium i seminarium magisterskie), warsztat krytyczny.
Autorka książki Cywilizacja „Przekroju”. Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym (2008, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseju), współautorka Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach (2008), współredaktorka podręcznika akademickiego Antropologia ciała (2008).
Bierze udział w projektach „Ekspozycje nowoczesności. Wystawy krajowe i tematyczne na ziemiach polskich w latach 1821–1929 a doświadczanie procesów modernizacyjnych” (NPRH) oraz „Historia kultury popularnej w Polsce I poł. XX wieku z perspektywy transmedialnej” (NCN).
Jest członkinią redakcji miesięcznika „Dialog”, gdzie prowadzi dział dramaturgii polskiej.
Instytut Kultury Polskiej
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel.+48 22 552 03 24
22 552 26 04
Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel. +48 22 552 00 00
NIP 525-001-12-66
Projekt i realizacja:
rzeczyobrazkowe.pl