Ostatnia zmiana 16 stycznia 2017 Wydarzenia

CO NAM MÓWIĄ „SZKLANE DOMY”?
wykład prof. Andrzeja Mencwela

CO NAM MÓWIĄ „SZKLANE DOMY”?

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w 2018 roku. Wystawę przygotowuje Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki wraz z IKP.

Pierwszy wykład pt. Co nam mówią „Szklane domy”? wygłosi prof. Andrzej Mencwel. Spotkanie odbędzie się w środę, 18 stycznia, o godzinie 18.00, w sali multimedialnej Zachęty (wejście od. ul. Burschego).

„Szklane domy” są, jak wiadomo, nazwą wizji Polski niepodległej, sprawiedliwej i nowoczesnej, którą Przedwiośniem rozgłosił Stefan Żeromski. Wizja ta w powieści przybiera formę legendy, co w pospolitym odbiorze, utrwalonym schematami szkolnymi, uczyniło z niej utopijną idealizację, jeśli nie zwykłe urojenie. Rzetelna lektura Żeromskiego wzbogacona należytym przeglądem dokonań, pokazuje, że wizja „szklanych domów”, była, co prawda, mityzacją, ale miała inspirującą moc sprawczą w wielu dziedzinach rzeczywistości.

Pełny program cyklu wykładów (Zachęta, środy, godz. 18:00):

• 18 I Andrzej Mencwel, Co nam mówią „Szklane domy”?
• 15 II Paweł Rodak, Literatura poza literaturą. Nowe praktyki, nowe języki, nowe doświadczenia
• 15 III Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Ekspozycje nowoczesności. Wizualny idiom polskości po r. 1918
• 12 IV Bartłomiej Błesznowski, Utopia w służbie demokracji. Kooperatyzm jako „ideologia mniejsza”
• 17 V Igor Piotrowski, Zamieszkać w butelce. Nowa architektura i urbanistyka