Ada Arendt, Marcin Bogucki, Paweł Majewski, Kornelia Sobczak, Chopinowskie igrzysko. Historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 1927-2015, (red. Paweł Majewski), Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020.

Publikacja jest próbą napisania historii Konkursów Chopinowskich z perspektywy historii kultury. Autorzy zastanawiają się, jak renomowana impreza muzyczna była rozgrywana w kontekstach politycznych, społecznych i obyczajowych, jak „wynajdywano” Chopina i rozumienie jego muzyki. Każda edycja konkursu (do 2015 roku włącznie) została opisana w osobnym rozdziale. Autorki rozpatrują różnorodne źródła, poddają także namysłowi przemiany medialne, jakim podlegał sposób relacjonowania imprezy: inaczej opowiadała o nim prasa, inaczej radio i telewizja, inaczej „żyje on” w mediach społecznościowych. Okazuje się, że konkurs pianistyczny jest czymś zdecydowanie więcej niż prestiżową imprezą muzyczną: to arena prezentowania i performowania polskości, szukania do niej klucza w muzyce Chopina i właściwym sposobie jej wykonywania. Książka czworga autorów to także historia społeczna i obyczajowa II RP, PRL i III RP opowiedziana przez pryzmat odbywającej się co pięć lat (choć nie zawsze!) w Warszawie imprezy.

Publikacja jest efektem końcowym grantu badawczego OPUS „Kulturowa historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina”pod kierownictwem dr hab. prof. UW Pawła Majewskiego.

Data publikacji: 20-12-2020