„Baba, Żydzi, Emigranty. Żywioł narracji w tradycji ludowej. Rozpoznania i dylematy” – CfP

Instytut Kultury Polskiej UW, 21-22 września 2020

Trudno od tego uciec. Od tego akapitu, w którym przywołuje się wszystkie przysłowia, wyliczanki oraz zabawy: coś o babie, coś o wątrobie, coś o berku, coś o smrodzie.

Trudno – zbliżając się do repertuaru polskich ludowych opowieści – uniknąć zderzenia z mizoginią, antysemityzmem, okrucieństwem wobec słabszych – dzieci, starych kobiet, zwierząt.

Trudno – wobec tego wszystkiego – pojąć czułość pieśni wyśpiewywanych drzewom czy rzekom.

Trudno (nadal) przyswoić sobie jakieś rozumienie tego, czym była kultura chłopska, jak potężnym naciskom podlegała oraz jak się układały i o czym w istocie są zrodzone w niej opowieści.

A jeszcze trudniej pojąć to, że być może tradycyjnymi Polish folktales nie są bajania o jabłonce i smoku, tylko kontrakty sprzedaży włościan, a także ich testamenty, supliki, skargi i listy ze statków, które w końcu popłynęły na jakiś inny kontynent.

Wszystko to jest trochę skomplikowane. Prościej, jeśli badamy te kwestie jako zjawiska historyczne, opisujemy je bazując na szczerbatych źródłach. Trudniej, jeśli jesteśmy praktykami, nauczycielami tradycji, opowiadaczami, pieśniarzami. Czyli ludźmi, którzy na różne sposoby muszą się zmierzyć z pytaniem What is your folk tradition?

No właśnie. To jaka ona jest? Czym ona jest? Jakie sensy i wartości przekazuje? Co z niej dziedziczymy? Kiedy ją cenzurujemy? I wreszcie – czy jest ona tylko pamiątką przeszłości czy zbiorem sensów na nasze czasy?

Do udziału w seminarium zapraszamy uczone/uczonych i praktyczki/praktyków.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń (tytuł, streszczenie – ok. 1000 znaków, biogram – ok. 400 znaków) na adres m.litwinowicz@uw.edu.pl do 15 kwietnia 2020.

Organizatorki:

Ewa Grochowska – śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej, doktor nauk humanistycznych. Jest autorką i realizatorką wielu przedsięwzięć artystycznych i badawczych, poświęconych tradycyjnej kulturze muzycznej polskiej wsi.

Małgorzata Litwinowicz (IKP UW) – opowiadaczka, historyczka kultury, doktor nauk humanistycznych.

Data publikacji: 08-03-2020