Ostatnia zmiana 17 maja 2023 Wydarzenia

Spotkanie z Ivanem Jablonką

Zapraszamy w poniedziałek 22 maja o 18:00 do sali 3.

Zapraszamy na jedno z dwóch spotkań z Ivanem Jablonką podczas jego krótkiego pobytu w Polsce. To wydarzenie odbędzie się w Instytucie Kultury Polskiej, drugie będzie 23 maja w Instytucie Francuskim w Polsce.

„Historia dziadków, których nie miałem”, to książka, w której Ivan Jablonka wyrusza w podróż śladami swoich żydowskich dziadków, młodych działaczy komunistycznych ze sztetla w Parczewie. Kolejne dokumenty znalezione w archiwach polskich oraz francuskich, a także rozmowy z członkami rodziny rozsianymi w świecie pozwoliły autorowi zrekonstruować historię dziadków, którzy po kolejnych odsiadkach w polskich więzieniach za działalność w nielegalnej KPP uciekli z Polski do Francji w 1937, a stamtąd zostali w 1943 roku deportowani do Auschwitz, gdzie zginęli. Książka to osobista podróż autora w czasie, próba poznania rodzinnej historii, ale też zrozumienia własnej tożsamości.

Ivan Jablonka – profesor historii najnowszej na uniwersytecie Sorbonne Paris Nord. Autor kilkunastu książek z licznymi nagrodami. Jego prace przetłumaczono do tej pory na ponad piętnaście języków. Mieszka w Paryżu.

Paweł Rodak – profesor w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią nowoczesną literatury i kulturą polską XIX i XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojennego i diarystyki) oraz antropologią słowa w kulturze (przede wszystkim badanie praktyk pisma i druku). W mojej jego pracy badawczej od wielu lat blisko współpracuje z francuskimi grupami badawczymi.

Katarzyna Marczewska – absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka z języka francuskiego, redaktorka, długoletnia lektorka języka francuskiego w PAN. Zajmuje się przekładami z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych oraz beletrystyki. Za przekład „Historii cyfr” Georges’a Ifraha otrzymała w 2007 roku Nagrodę im. Andrzeja Kuryłowicza.

Tłumaczenie na polski: Patrycja Łobacz

Organizatorem spotkania jest Fundacja Ośrodka Karta, Instytut Kultury Polskiej i Ośrodek Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka dostępna jest w księgarni Ośrodka KARTA, będzie również możliwość zakupu jej na spotkaniu.