Ostatnia zmiana 19 października 2022 Współpraca naukowa Wydarzenia

Spotkanie z prof. Geneviève Zubrzycki (University of Michigan)

Zapraszamy w poniedziałek 24 października o godz. 17.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Geneviève Zubrzycki (University of Michigan), autorką książki Resurrecting the Jew. Nationalism, Philosemitism and Poland’s Jewish Revival (Princeton University Press 2022) dotyczącej „żydowskiego odrodzenia” w Polsce ostatnich dwóch dekad. Prof. Zubrzycki bada procesy tożsamościowe i narodowościowe w Polsce i na świecie, sięgając po narzędzia socjologii wizualnej, pamięci zbiorowej i socjologii religii. Debata panelowa dotyczyć będzie procesów sekularyzacji i wykuwania się nowych tożsamości we współczesnej Polsce. W dyskusji z autorką wezmą udział Iwona Kurz oraz Zuzanna Radzik, a poprowadzi ją Paweł Dobrosielski.

Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28, Gmach św. Rocha, sala 5, poniedziałek 24 X, godz. 17.
Spotkanie w języku polskim i angielskim (bez tłumaczenia).

Geneviève Zubrzycki jest profesorką socjologii na University of Michigan. Pracuje w Frankel Center for Judaic Studies, a także kieruje Weiser Center for Europe and Euraasia oraz Copernicus Center for Polish Studies. W 2021 roku otrzymała stypendium Fundacji Guggenheima. Autorka i redaktorka wielu książek, w tym między innymi nagradzanych Krzyże w Auschwitz. Tożsamość narodowa, nacjonalizm i religia w postkomunistycznej Polsce (Chicago 2006, Kraków 2014) oraz Spokojna rewolucja. Tożsamość narodowa, religia i sekularyzm w Quebecu (Chicago 2016, Montreal 2020, Kraków 2020). Jej najnowsza monografia, Resurrecting the Jew. Nationalism, Philosemitism and Poland’s Jewish Revival (Princeton 2022) dotyczy odrodzenia życia żydowskiego w Polsce po upadku komunizmu oraz zainteresowaniu nie-żydowskich Polaków kulturą żydowską.

____________________

We invite you to take part in a meeting with prof. Geneviève Zubrzycki (University of Michigan), the author of a newly published book Resurrecting the Jew. Nationalism, Philosemitism and Poland’s Jewish Revival, Princeton University Press. Prof. Zubrzycki researches identity and nationality processes in Poland and in other countries, utilizing various methodologies, among other visual sociology, memory studies and sociology of religion. The panel debate will be devoted to the processes of secularization and forging of new identities in contemporary Poland. Iwona Kurz and Zuzanna Radzik will join the author in this discussion, led by Paweł Dobrosielski.

The meeting will take place in the Institute of Polish Culture, University of Warsaw,  Krakowskie Przedmieście Street 26/28, room 5, 17:00.

Geneviève Zubrzycki is Professor of Sociology and faculty associate at the Frankel Center for Judaic Studies at the University of Michigan, where she also directs the Weiser Center for Europe and Eurasia and the Copernicus Center for Polish Studies. A 2021 Guggenheim Fellow, she is the author and editor of several books, including the award-winning The Crosses of Auschwitz: Nationalism and Religion in Post-Communist Poland (Chicago 2006, Polish trans. 2014) and Beheading the Saint: Nationalism, Religion, and Secularism in Quebec Chicago 2016, Polish trans. 2020 FRENCH TRANSLATION). Her newest book, Resurrecting the Jew: Nationalism, Philosemitism, and Poland’s Jewish Revival (Princeton 2022) analyzes the renewal of Jewish life in that country since the fall of communism, and non-Jewish Poles interest in all things Jewish.