Zespół Pracowni Studiów Miejskich nawiązał współpracę z Kancelarią Senatu RP i na przypadające w tym roku stulecie drugiej izby naszego parlamentu przeprowadził badania terenowo-archiwalne, poświęcone zarówno samej przestrzeni Senatu, czyli tzw. Kompleksu Budynków Sejmu RP, jak też jej związków z przestrzenią miasta Warszawy. W ramach cyklu „Apel on-line” pt. „Przestrzeń refleksji, refleksja o przestrzeni” powstała seria podcastów, z krótkimi wykładami Agnieszki Karpowicz, Włodzimierza Pessela, Kornelii Sobczak, Martyny Mierneckiej i Marcina Gołąba. Członkowie i członkinie PSM opowiadają m. in. pszczołach z Wiejskiej, protestach pod oknami parlamentu czy też o zapatrywaniach pań i panów senatorów na ich miejsce pracy.
Wkrótce ukaże się również specjalny jubileuszowy tom; czuwają nad nim prof. Igor Piotrowski z panią minister Karoliną Zioło-Pużuk – absolwentką IKP, dziś także Prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie.
dr hab. Agnieszka Karpowicz
„Zielony Senat”
Co rośnie w ogrodach na terenie Senatu i jakie rodzaje pszczół można tutaj spotkać.
dr hab. Włodzimierz Karol Pessel
„Przestrzeń Senatu i jej użytkownicy”
Czy senatorowie czują się w budynku Senatu jak w domu?
dr Kornelia Sobczak
„Spacery w krzakach. Demokracja partycypacyjna i topografia Senatu”
Demonstracje to też sposób na dotarcie do senatorów. Czy łatwo jest protestować na terenie parlamentu?
Martyna Miernecka
„Przestrzeń i idea Domu Poselskiego”
Gdzie mieszkają senatorowie w czasie posiedzenia Izby i jak wyglądają ich miejsca odpoczynku? Zapraszamy do zwiedzenia Domu Poselskiego.
Marcin Gołąb
„Z sali kolumnowej do sali posiedzeń Senatu”
Jak wyglądała droga senatorów do obecnego budynku ich prac?