UWAGA! Prosimy o zgłaszanie informacji o zakażeniu COVID-19, przebywaniu na kwarantannie lub w samoizolacji za pomocą wydziałowego formularza. Więcej informacji tutaj.

Ostatnia zmiana 14 kwietnia 2022 Współpraca naukowa Wydarzenia

19 kwietnia odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu seminariów psychoanalitycznych, którego organizatorką jest Agnieszka Sobolewska. Wydarzenia powstają we współpracy CEFRES-u, Eur’ORBEM-u i Instytutu Kultury Polskiej UW.

Cykl seminariów „Rethinking Psychoanalysis in Central Europe: Interdisciplinary and Transnational Perspectives” ma na celu przyjrzenie się historii i specyfice psychoanalizy w Europie Środkowej. Podczas pięciu seminariów (od kwietnia do czerwca 2022) będziemy rozmawiać ze specjalistkami i specjalistami z zakresu literaturoznawstwa, historii, antropologii, gender studies, psychologii i psychoterapii specjalizujących się w studiach psychoanalitycznych. Podchodząc do zagadnienia historii i praktyk psychoanalitycznych w Europie Środkowej od strony różnych perspektyw badawczych, nasz projekt ma na celu ukazanie interdyscyplinarnej, transnarodowej i interkulturowej specyfiki współczesnych studiów psychoanalitycznych.

Program seminariów:

Wtorek, 19 kwietnia 2022, godz. 16:00
Psychoanalysis in Czechoslovakia (1918-1939): Freud’s Theories Between Czech and Slovak Art, Literature, Philosophy, and Politics
Prelegent: Adam Bzoch (Slovak Academy of Sciences)
Rozmówcy: Paweł Rodak (Uniwersytet Warszawski), Jean-François Laplénie (Sorbonne University)

Wtorek, 17 maja 2022, godz. 16:00
Sándor Ferenczi and the Budapest School of Psychoanalysis
Prelegentki: Judit Mészáros (Hungarian Psychoanalytical Society/Eötvös Loránd University), Mónika Takács (Sándor Ferenczi Society/International Sándor Ferenczi Network)
Rozmówczyni: Agnieszka Sobolewska (CEFRES / Warsaw University / Sorbonne University)

Wtorek, 24 maja 2022, godz. 16:00
Reading Sándor Ferenczi: Mutual Analysis and the Hungarian Origins of Trauma Theory
Prelegent: Peter L. Rudnytsky (University of Florida/American Psychoanalytic Association)