Ostatnia zmiana 27 września 2018 Wydarzenia

Kultury antycypowanych przyszłości – konferencja

Kultury antycypowanych przyszłości
KONFERENCJA
(Warszawa, 11-13 października 2018)
Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biennale Warszawa
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny
Szczegółowy program poniżej

***
Marc Augé w książce Futuro odróżnia przyszłość rozumianą jako „to, co nadejdzie” od przyszłości jako „momentu koniunkcji”, czyli złapania odpowiedniej perspektywy, uchwycenia zawczasu splotu wyłaniających się dopiero wydarzeń i sensów. Podczas konferencji chcemy podjąć taką właśnie próbę – przekraczając pesymistyczne diagnozy społeczne i przeczucia nieuchronnej katastrofy ekologicznej, gospodarczej, politycznej, technologicznej, chcemy wykonać ćwiczenie z wyobraźni antycypacyjnej.

Projekt konferencji dotyczącej kultur antycypowanych przyszłości wychodzi naprzeciw wyzwaniom krytycznego opracowania problemów z przyszłością. Interesuje nas ona w różnym sensie – jako kategoria myślenia i jako pojęcie. Istotnym wymiarem dla naszej refleksji o przyszłości jest jej wymiar performatywny, związany ze sprawczym i skutecznym działaniem w złożonej społecznej rzeczywistości, również za pomocą wyobrażeń. Jeśli rację ma Franco Berardi, że możliwości leżą w umyśle społecznym, w społecznej organizacji wiedzy, we współpracy pomiędzy robotnikami wiedzy na świecie, to warto zapytać o polityczne strategie angażowania przyszłości i na poziomie globalnym, i lokalnym.

Ostatecznym horyzontem naszego namysłu ma być przyszłość jako pojęcie i jako projekt. Chcielibyśmy spróbować wykroczyć poza analizę dyskursu, nie popadając jednocześnie w futurologię. Mając do czynienia z wyłaniającymi się dopiero znaczeniami, wartościami i praktykami społecznymi, chcielibyśmy zapytać, co wynika dla nas z tego, że czegoś nie wiemy i nie możemy wiedzieć.

W poszukiwaniu nowych form i gatunków refleksji do dyskusji i wykładów dołączyliśmy dwa wydarzenia towarzyszące – seminarium filmowe Pawła Mościckiego Co nas czeka?, poświęcone wizjom przyszłości w kinie, oraz konkurs na komiks White Mirror 2118.

Konferencja organizowana jest wspólnie przez Biennale Warszawa oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

***
PROGRAM konferencji

11 października (czwartek)
Instytut Kultury Polskiej UW