Ostatnia zmiana 1 czerwca 2018 Wydarzenia

„Królestwo małoznaczącości. Miron Białoszewski a trauma, codzienność i queer” – dyskusja o książce

Instytut Kultury Polskiej i galeria Propaganda zapraszają na dyskusję towarzyszącą wydaniu polskiego tłumaczenia książki Joanny Niżyńskiej „Królestwo małoznaczącości. Miron Białoszewski a trauma, codzienność i queer” (Universitas 2018).
Spotkanie z Autorką poprowadzi Kornelia Sobczak.

W dyskusji wezmą udział:
Agnieszka Karpowicz
Tomasz Łysak
Piotr Sobolczyk

Gdzie: galeria PROPAGANDA., ul. Foksal 11, lok. 1
Kiedy: 6 czerwca, 17:00

ikp_plakat_krolestwo

Królestwo małoznaczącości to książka wybitna, jedna z najlepszych i najwnikliwszych monografii Białoszewskiego. W swoim nowatorskim i bogatym teoretycznie wywodzie Niżyńska wykazuje, że rdzeń pisarstwa Białoszewskiego opiera się na zespoleniu i wzajemnym warunkowaniu się pozornie wykluczających się przestrzeni traumy i codzienności. Szczególnie cenne rozważania dotyczą czasowości w prozie Białoszewskiego. Posiłkując się rozróżnieniem między kairosem i chronosem (zaproponowanym przez Franka Kermode’a), Niżyńska pokazuje, jak to, co znane i powtarzalne, nabiera u Białoszewskiego atrybutów tego, co rewelatorskie, podczas gdy to, co unikalne i skrajne, staje się cykliczne i codzienne. Autorka proponuje również intrygującą interpretację reprezentacji homoseksualności u Białoszewskiego jako subwersywnego „pełnego odkycia” poprzez narracyjne strategie zacierające różnice między sferą queer a heteronormatywnością.
Michał Paweł Markowski,
(fragment recenzji)

Joanna Niżyńska — Associate Professor of Polish Literature and Culture na Wydziale Języków i Kultur Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (Department of Slavic and East European Languages and Cultures) oraz dyrektor Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington, USA. Ukończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; doktoryzowała się z literatury porównawczej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Od 2004 do 2013 roku wykładała na wydziałe slawistyki Uniwersytetu Harwarda. Zajmuje się studiami nad traumą i pamięcią, globalizacją oraz zagadnieniami genderowymi. Publikowała min. w Comparative Literature, Slavic Review i East European Politics and Societies. Jest autorką The Kingdom of Insignificance: Miron Białoszewski and the Quotidian, the Traumatic, and the Queer, Northwestern UP, 2013; Królestwo małoznaczącości: Miron Białoszewski a trauma, codzienność i queer, Universitas 2018) oraz współredaktorką (z Kristin Kopp) German-Polish Postmemorial Relations: In Search of a Livable Past (Palgrave Macmillan, 2012) oraz (z Tamarą Trojanowską i Przemysławem Czaplińskim) Being Poland: A New History of Polish Literature and Culture since 1918 (University of Toronto Press, 2018).