Wyrazy solidarności z badaczami i badaczkami na Węgrzech

Na prośbę naszych węgierskich przyjaciół i współpracownic naukowych udostępniamy najnowsze informacje dotyczące działań rządu w Budapeszcie wobec środowisk akademickich. Po przymusowym przeniesieniu Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European University) ze stolicy Węgier do Wiednia, zainteresowanie władz i mediów prorządowych skupiło się na pracach badawczych prowadzonych przez Węgierską Akademię Nauk (Magyar Tudományos Akadémia). Odgórnej, ministerialnej restrukturyzacji i zmianom w finansowaniu tej jednostki towarzyszy piętnowanie badaczy i badaczek, zajmujących się m.in. gender studies, mniejszościami seksualnymi i narodowymi. Dorobek naukowy oceniany jest według kryteriów „produktywności”, lecz także „lojalności” oraz stopnia „ideologizacji”, a weryfikacja ma stanowić podstawę decyzji o finansowaniu badań i zatrudnieniu pracownic i pracowników (więcej informacji m.in. na stronie Węgierskiej Akademii Nauk).

Jako społeczność Instytutu Kultury Polskiej protestujemy przeciw ingerencji polityków w niezależność Akademii oraz wyrażamy solidarność z węgierskimi badaczkami i badaczami.

Data publikacji: 12-02-2019