2014 Władza wyobraźni Kto wymyśl, co zdarzyło się wczoraj Napiórkowski

Władza wyobraźni

To oczywiste, że różnimy się w odbiorze przeszłości. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, jak bardzo to, co “pamiętamy”, zależy od znaków, za pomocą których podtrzymujemy i porządkujemy nasze wyobrażenia ─ obrazów, stereotypów, politycznych sloganów… Władza wyobraźni stara się odpowiedzieć na pytanie, kto właściwie decyduje o tym, co uznajemy za rzeczywistość, a co za niewarte uwagi zmyślenie. Książka analizuje ukryte mechanizmy rządzące postrzeganiem otaczającego nas świata, pokazując, w jak dużym stopniu nasze wyobrażenie o przeszłości stanowi produkt całkiem współczesnych konfliktów, lęków czy interesów.

- Dlaczego Amerykanie wolą wierzyć, że ich własny rząd zorganizował zamach na WTC, niż uznać, że zrobili to muzułmańscy terroryści? Co ukrywają teorie spiskowe i dlaczego możemy się z nich wiele nauczyć, nawet jeśli nie wierzymy, że światem rządzą potężne tajemne organizacje?

- W całej Europie wielkie publiczne pogrzeby mają moc jednoczenia narodów i umacniania władzy. Dlaczego w Polsce tak silne jest ich działanie przeciwne: dzielenie społeczeństwa i delegitymizacja rządów?”

- Dawna sztuka chętnie przedstawiała zwycięzców triumfujących nad pokonanymi wrogami. Dziś podobne obrazy wydawałyby się nam skandaliczne. Czy w XXI wieku bardziej boimy się, że moglibyśmy wygrać wojnę, niż że moglibyśmy ją przegrać?

Data publikacji: 07-04-2015