Teatr zaangażowany 1918–1939 — projekty. Dr Zofia Dworakowska; “Szklane domy”

W listopadowej odsłonie – teatralnej – wracają “Szklane domy”, wspólny cykl wykładów Zachęty i IKP. Tym razem serdecznie zapraszamy na wykład, który wygłosi dr Zofia Dworakowska!

“Dwudziestolecie międzywojenne to okres bujnego życia teatralnego i ścierania się różnych koncepcji ideowych, w którym można odnaleźć początki wielu dyskusji kluczowych dla współczesnego teatru polskiego. W latach 1918–1939 eksperymentom artystycznym towarzyszy praca nad instytucjonalnym kształtem życia teatralnego, a projektowaniu teatru narodowego — wzrost popularności teatrów rozrywkowych. Jest to wreszcie okres refleksji nad politycznymi powinnościami teatru w czasie odbudowywania państwowości polskiej po okresie zaborów. Społeczne zaangażowanie teatru w II Rzeczpospolitej przybierało różne formy: od artykulacji idei narodowych, przez krytykę nierówności klasowych i zwiększanie dostępu do kultury, aż do prób teatru partycypacyjnego. Wykład poświęcony będzie tym inicjatywom teatralnym dwudziestolecia, które eksperymentowały z demokratycznym potencjałem teatru, zarówno w sferze estetycznej, jak i organizacyjnej, a więc m.in. koncepcji teatrów wiejskich Jędrzeja Cierniaka, robotniczemu ruchowi teatralnemu, wyprawom Reduty.”

sala multimedialna (wejscie od ul. Burschego), wstęp wolny

Data publikacji: 10-11-2017