Ostatnia zmiana 1 czerwca 2017 Ogłoszenia

Oświadczenie Dyrekcji Instytutu Kultury Polskiej UW

Bardzo przepraszamy pana Huberta Sobeckiego ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza za publiczną napaść homofobiczną, jakiej doświadczył podczas zajęć, na które został zaproszony jako gość Instytutu Kultury Polskiej UW.
Część słuchaczy – najwyraźniej zorganizowana grupa – zachowała się w sposób urągający nie tylko debacie akademickiej, ale jakiejkolwiek przyzwoitej rozmowie. Były to osoby spoza Uniwersytetu, niemniej jako gospodarze spotkania stajemy się przecież odpowiedzialni za poczucie bezpieczeństwa naszych gości oraz studentów – świadków i uczestników tego zdarzenia – oraz za jakość debaty. Niestety, zabrakło z naszej strony zdecydowanej reakcji, której przemoc wymaga.
Nie tylko to wydarzenie, i nie tylko w Instytucie dowodzi, że nie jesteśmy przygotowani na sytuacje, w których pojawia się przemoc, choćby i werbalna. Dotyczy to nie tylko przestrzeni akademickiej. Konieczna jest dyskusja na ten temat i wypracowanie reguł postępowania w podobnych sytuacjach. Traktujemy to w tej chwili jako nasze zobowiązanie.
Dyrekcja Instytutu Kultury Polskiej UW