Nasi doktoranci na podium konkursu im. Krzysztofa Mętraka

Mgr Klara Cykorz (Kukowska), mgr Marcin Stachowicz i mgr Kornelia Sobczak – w takiej kolejności – zajęli podium konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla najlepszych młodych krytyków filmowych. Gratulujemy serdecznie!

Przytaczamy uzasadnienie przyznania nagród:

„Jury XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Paweł Maślona, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 74 uczestników, na posiedzeniu w dniu 25 maja 2018 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje
KLARA CYKORZ (KUKOWSKA) – za pełne językowej inwencji i intelektualnej dezynwoltury teksty, w których przemyślana narracja idzie pod rękę z oryginalnym stylem, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju czytelnicza przygoda – zaskakująca, wartościowa poznawczo, a przy tym oferująca przyjemność obcowania z krytyką filmową o dużych walorach literackich

II nagroda, 5000 zł.
MARCIN STACHOWICZ – za wyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk.

III nagroda, 2500 zł.
KORNELIA SOBCZAK – za precyzję i czystość stylu, pewność w proponowaniu
nieoczywistych i przekonujących interpretacji oraz rzadko spotykaną zdolność harmonijnego łączenia wyczulonej na szczegół analizy z dojrzałą syntezą, uwzględniającą społeczny i polityczny kontekst kina.”

Data publikacji: 29-05-2018