METODY PRACY Z MATERIAŁEM W ŚPIEWIE TRADYCYJNYM
warsztat

METODY PRACY Z MATERIAŁEM W ŚPIEWIE TRADYCYJNYM – KURPIE

Zapraszamy na warsztat poświęcony zarówno teorii jak i praktyce pracy wokalnej na materiale tradycyjnych pieśni z regionu Kurpiowszczyzny, który odbędzie się w piątek, 9 grudnia, o godz. 16 w sali nr 5.

Obowiązują zapisy: klaudia.niemkiewicz@gmail.com

Na przykładzie tradycji muzycznej Kurpiów przyjrzymy się różnicom w pracy na materiale z nut, materiale nagrań artystycznych, nagrań folkloru archiwalnych oraz współczesnych, a także podczas etnomuzykologicznej pracy terenowej. Zaaranżujemy laboratorium rekonstruktora wiejskich pieśni i porównawczo spróbujemy pracy każdą z metod nad wyuczeniem wybranej pieśni z tradycji Kurpiów.

O prowadzącej:

Klaudia Niemkiewicz – kulturoznawczyni, etnolożka, autorka rozprawy nt. przyswajania wiejskich tradycji muzycznych. Przez ponad dziesięciolecie badała folklor pieśniowy Kurpiów, Lubelszczyzny, Mazowsza, ukraińskiego Polesia, Kijowszczyzny i Połtawszczyzny. Od 1999 roku praktykuje śpiew tradycyjny. Współpracowała m. in. z Fundacją Muzyka Kresów, Scholą Teatru Węgajty, zespołem Muzyka z Drogi, pracowała pod kierunkiem europejskich badaczy i specjalistów etnomuzykologów. W pracy muzycznej zajmowała się między innymi materiałem pieśniowym z lat 70tych z Kurpiów, zapisanym w archiwum IS PAN oraz żywymi tradycjami centralnej i wschodniej Polskie oraz zachodniej Ukrainy.

Wstęp wolny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data publikacji: 07-12-2016