Kolejny cykl seminariów z serii Nowe Dromena

Zakład Teatru i Widowisk IKP UW zaprasza na kolejny cykl seminariów z serii Nowe Dromena. Po tym, jak w zeszłym roku akademickim dyskutowaliśmy o książkach stanowiących podstawy Antropologii Widowisk, próbując je odczytać na nowo w aktualnym kontekście społecznym, kulturowym i politycznym, w tym roku skupimy się na pracach wyznaczających podstawy programu dydaktycznego „Media w kulturze współczesnej”. Jakie miejsce wśród mediów i w ramach medialnej konstrukcji współczesności zajmują teatr, performans i widowisko? Jakie modele medialności wyznaczają i jak są używane, by media krytykować, obnażać, legitymizować? Dyskutując o kolejnych książkach i teoretycznych koncepcjach będziemy szukać odpowiedzi na te i im podobne pytania. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału i wspólnej rozmowy.

W ramach pierwszego spotkania, które odbędzie się 6 grudnia o 15:15, omawiać będziemy książkę Samuela Webera Teatralność jako medium w tłumaczeniu Jana Burzyńskiego (Kraków 2009). Zapytamy o nieostre definicje teatralności i medialności; ich krytyczny potencjał i polityczne uwikłanie; o wzajemne relacje między teatrem, językiem, wizualnością i performatywnością; o nowoczesność w teatrze i granice technologii. Seminarium poprowadzą dr Ewelina Godlewska-Byliniak i dr Dorota Sosnowska.

Data publikacji: 28-11-2019