Ostatnia zmiana 6 listopada 2019 Wydarzenia

Jhon Picard Byron, Sens(y) powrotu do antropologii na Haiti | wykład

Wykład 13 listopada 2019 r., godz. 13:15

Instytut Kultury Polskiej, s. 5

Podczas wykładu zostanie przedstawiona genealogia nauk społecznych na Haiti od końca XIX wieku do końca pierwszej połowy wieku XX, na przecięciu historii dyscyplin i dziejów politycznych. Pozwoli to wyróżnić najważniejsze prądy „haitańskiej szkoły etnologicznej” i uchwycić jej swoistość. Cel projektu, zainspirowany pracą Michel-Rolpha Trouillota Les racines historiques de l’Etathaïtien, jest dwojaki: zmyć „teoretyczny wstyd” etnologii haitańskiej, wspólny jej i indygenizmowi), a także dać świeże tchnienie „rewaloryzacji kultury narodowej”, dzięki tej myśli społecznej i dyscyplinie.

Jhon Picard Byron – wykładowca na Université d’Etat d’Haïti (UEH), związany z pracownią LADIREP, od 2012 roku prowadzi badania nad historią etnologii na Haiti. Opublikował liczne artykuły, m.in.La etnología en Haití. Emergencia, desafíos y desarrollo de una disciplina(wspólnie z Maud Laethier) w„Perfiles de la Cultura Cubana”,no. 18 (agosto/diciembre 2015), redagował prace zbiorowe :Production du savoir et construction sociale. L’ethnologie en Haïti, (PUL/Éd.UEH, 2014), The Haiti Exception: Anthropology and the Predicaments of Narrative(z Alessandrą Benedicty, Kaiamą L. Glover i Markiem Schullerem, LUP, 2016).