Zakład Historii Kultury

pokój 02 (niski parter)
tel. 0-22 55 24 503
kierownik: dr Justyna Kowalska-Leder

Profil naukowy Zakładu Historii Kultury

Zakład zajmuje się problematyką historii kultury widzianej w perspektywie antropologii słowa oraz historii idei, postaw, wyobrażeń, obyczajów i praktyk kulturowych.

Projekt uprawiania historii kultury z perspektywy antropologii słowa zakłada analizowanie praktyk i użyć języka, zarówno nieliterackich, jak i literackich, w odniesieniu do mediów kulturowych i ustanawianych przez nie systemów komunikacji: mowy i kultury oralnej, pisma i kultury skrypturalnej, druku i kultury typograficznej, słowa elektronicznego i kultury zinformatyzowanej.

Refleksji krytycznej poddawane jest również samo pojęcie kultury polskiej oraz segmentacja procesu historycznego (m.in. kategoria kultury nowoczesnej i jej relacji z kulturą nowożytną i staropolską). W pracach zakładu wydobywana jest także kulturologiczna orientacja polskiej myśli XX wieku (zob. www.kulturologia.uw.edu.pl).

Zakład Historii Kultury współpracuje z trzema francuskimi ośrodkami badawczymi: École des hautes etudes en sciences sociales (Équipe Anthropologie de l’écriture, Groupe de recherches interdisciplinaires sur l’histoire du littéraire – GRIHL, Centre de recherches sur les arts et le langage – CRAL), l’Université Paris-IV Sorbonne (Centre interdisciplinaire de recherches Centre-Européennes – CIRCE), Institut des textes & manuscrits modernes (Équipe Genèse et autobiographie).

W Zakładzie Historii Kultury działają obecnie trzy zespoły naukowe:

Zespół Kultury Staropolskiej

prof. dr hab. Marek Prejs (kierownik Zespołu), dr hab. Paweł Majewski, dr Igor Piotrowski, dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola (sekretarz Zespołu), dr Hanna Jurkowska, mgr Ada Łobożewicz, mgr Natalia Mętrak

Badania Zespołu skupiają się na badaniu procesu współwystępowania oralności i piśmienności w kulturze epok dawnych oraz na kwestii pamięci kulturowej.
Zespół Kultury Staropolskiej jest współorganizatorem i uczestnikiem Warszawskich Czwartków Staropolskich – wspólnych, comiesięcznych zebrań naukowych całego środowiska staropolan warszawskich (wszyscy członkowie Zespołu wystąpili na tych spotkaniach z referatami).
Zespół zrealizował do tej pory dwa projekty naukowe (zamknięte wydaniem tomów zbiorowych): „Humanistyczne modele kultury nowożytnej wobec dziedzictwa starożytnego” jako część zbiorowego projektu badawczego „Humanizm. Idee, nurty i paradygmaty humanistyczne w kulturze polskiej” oraz program „Mnemonika i pamięć kulturowa epok dawnych”.

Zespół Kultury XIX wieku

dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel (kierownik Zespołu), dr Justyna Jaworska (ZFiKW), dr Joanna Kubicka, dr Iwona Kurz (ZFiKW), dr Igor Piotrowski, dr Piotr Kubkowski, mgr Jakub Jakubaszekmgr Alicja Urbanik-Kopeć,

Zespół zajmuje się badaniem doświadczenia nowoczesności w kulturze polskiej XIX wieku. Dąży do uchwycenia i opisania zmian dokonujących się w sferze medialno-komunikacyjnej jako najściślej związanych z doświadczeniem nowoczesności, pozwalających na zrozumienie swoistości procesów modernizacji w Polsce. Celem poszukiwań jest także wyodrębnienia podstawowych dla XIX wieku kategorii kulturowych oraz prześledzenia przemian praktyk kultury, w szczególności komunikacyjnych, oraz wskazanie jej medialnych dominant.

W latach 2013-2017 zespół realizuje trzyletni projekt „Ekspozycje nowoczesności. Wystawy krajowe i tematyczne na ziemiach polskich w latach 1821–1929 roku a doświadczanie procesów modernizacyjnych” finansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Efektem tej pracy zespołowej są tomy Praktyka-utopia-metafora. Wynalazek w XIX wieku (2016) oraz Ekspozycje nowoczesności. Wystawy a doświadczanie procesów modernizacyjnych w Polsce 1821-1929, a także strona internetowa www.wystawykrajowe.uw.edu.pl.

Zespół Badań Pamięci o Zagładzie

dr Justyna Kowalska-Leder (kierownik Zespołu), mgr Jan Borowicz (ZFiKW), dr Agata Chałupnik (ZTiW), mgr Paweł Dobrosielski (ZKW, sekretarz Zespołu), mgr Olga Kaczmarek (ZAS), dr Joanna Krakowska (Instytut Sztuki PAN), dr hab. Iwona Kurz (ZFiKW), mgr Zofia Mioduszewska (ZHK), mgr Kronelia Sobczak (ZHK), prof. em. dr hab. Małgorzata Szpakowska (ZHK), mgr Agnieszka Witkowska-Krych (ZHK), mgr Karolina-Wróbel-Bardzik (ZHK) oraz mgr Agnieszka Pajączkowska (ZFiKW), mgr Karolina Sulej (ZFiKW) i mgr Joanna Woźnicka.

Zespół zajmuje się badaniem wizualnych i dyskursywnych śladów Zagłady Żydów utrwalonych w kulturze polskiej. Szczególne miejsce w jego pracach zajmuje temat pamięci o relacjach polsko-żydowskich podczas drugiej wojny światowej. Badania prowadzone przez zespół mają charakter intermedialny i wykorzystują zróżnicowane źródła: dokumenty osobiste, literaturę, teatr, film, fotografię oraz inne formy upamiętniania Zagłady. Członkowie zespołu reprezentują bowiem różne subdyscypliny badań kulturoznawczych.

Od końca 2012 roku zespół realizuje projekt „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” finansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dotychczasowe efekty prac Zespołu to między innymi tom Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (red. Paweł Dobrosielski, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Małgorzata Szpakowska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017) oraz książka autorska Agaty Chałupnik Niech się pan nie wyteatrza! Auschwitz w twórczości Mariana Pankowskiego (WUW, Warszawa 2017). W 2017 roku nakładem Wydawnictwa IBL ukaże się praca Pawła Dobrosielskiego poświęcona polskiej recepcji publikacji Jana Tomasza Grossa.

Pracownicy i terminy ich dyżurów dyżurów w semestrze zimowym r.a. 2017/2018

prof. em. dr hab. Andrzej Mencwel, andrzej.mencwel@uw.edu.pl
dyżury: czwartki, godz. 16.00-17.00;

prof. em. dr hab. Małgorzata Szpakowska, m.szpakowska@uw.edu.pl

Zajęcia i dyżury prof. Małgorzaty Szpakowskiej z powodu jej choroby ulegają zawieszeniu do odwołania.

dyżur: poniedziałki, w godz. 15.45-16.45;

prof. dr hab. Marek Prejs, marek.prejs@uw.edu.pl
dyżury: poniedziałki i środy, w godz. 8.45-9.45;

dr hab. Paweł Majewski, pj.majewski@uw.edu.pl
dyżury: wtorki, w godz. 13.30-15.00; środy, w godz. 12.00-13.00;

dr hab. Paweł Rodak, prof. UW, urlop bezpłatny (professeur associé de l’Université de Paris-Sorbonne)
kontakt mailowy – p.rodak@uw.edu.pl

dr Justyna Kowalska-Leder (kierownik Zakładu), j.kowalska-leder@uw.edu.pl
dyżury: wtorki, w godz. 14.00-15.00; środy, w godz. 10.30-11.30;

dr Joanna Kubicka, j.kubicka@uw.edu.pl
dyżury: poniedziałki, w godz. 14.00-15.00; czwartki, w godz. 11:30-12:30, s. 11 (ostatnie piętro)
dodatkowy dyżur: 27. września, w godz. 10.00-11.00, s. 11 (ostatnie piętro);

dr Piotr Kubkowski, piotr.kubkowski@gmail.com
dyżur: piątki, w godz. 11.30-12.30;

dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel, m.litwinowicz@uw.edu.pl
dyżury: czwartki, w godz. 15.00-16.00; piątki, w godz. 8.30-9.30;

dr Igor Piotrowski, igorpiotrowski@wp.pl
dyżury: czwartki, w godz. 13.00-14.00; piątki, w godz. 10.30-11.30;

dr Weronika Parfianowicz-Vertun, weronika.parfianowicz@gmail.com
dyżury: środy, w godz. 14.00-15.00; piątki, w godz. 11.15-12.15;

Doktoranci i terminy ich dyżurów w semestrze zimowym r.a. 2017/2018

mgr Olena Baranova, helena17magdalena@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Sylwia Chutnik, sylwia.chutnik@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Marcin Gołąb (sekretarz Zakładu), golab.marcin@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Anna Jaroszuk, ajaroszuk@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Ada Łobożewicz, ada.lobozewicz@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Zofia Mioduszewska, zosia.mio@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Kornelia Sobczak, k.sobczak@g.pl
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Alicja Urbanik-Kopeć, alicja.urbanik@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Agnieszka Witkowska-Krych, agnieszka.witkowska@poczta.onet.pl
dyżury: po kontakcie mailowym;

mgr Karolina Wróbel-Bardzik, karolina.k.wrobel@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

Współpracownicy

dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola, jakobczyk.gola@gmail.com
dyżury: po kontakcie mailowym;

dr Hanna Jurkowska, anya1net@gmail.com

mgr Jakub Jakubaszek, j.jakubaszek@wp.pl

mgr Marzena Szugiero, m.szugiero@gmail.com

mgr Witold Zakrzewski, witold.zakrzewski1@wp.pl

mgr Anna Zdrojewska, annazdrojewska@o2.pl

Instytut Kultury Polskiej
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel.+48 22 552 03 24
22 552 26 04

Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel. +48 22 552 00 00
NIP 525-001-12-66

Wydział Polonistyki

Projekt i realizacja:
rzeczyobrazkowe.pl