FEMINISTYCZNE SPOJRZENIA NA MILITARYZM
spotkanie

Polskie Towarzystwo Genderowe we współpracy z Fundacją Friedricha Eberta, IKP UW i Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW mają przyjemność zaprosić na wydarzenie:

FEMINISTYCZNE SPOJRZENIA NA MILITARYZM

poniedziałek, 29 maja, godz. 15:30-19:30, sala nr 5

Po zakończeniu II wojny światowej i końcu zimnej wojny kraje europejskie rozpoczęły swoją wyjątkową podróż w stronę społeczeństw post-militarnych. Choć większość krajów w Europie zachowała stałe wojska, społeczna rola wojska i jego obeconść w sferze cywilnej istotnie osłabły. Schyłek klasycznego militaryzmu połączony z demokratycznymi zmianami w krajach post-komunistycznych napełniły wielu optymizmem co do przyszłości pokoju w Europie czasu „końca historii”. Badaczki feministyczne były dużo bardziej sceptyczne co do perspektyw trwałego pokoju i demilitaryzacji. Mając bardziej mikrosocjologiczne spojrzenie na militaryzację, którą postrzegały jako proces przemieniający ludzi i rzeczy, feministki pozostały uważne na subtelne przejawy militaryzmu w czasie pokoju. Ostrzegały też, że trwałość innych form przemocy strukturalnej sprawia, że uśpiony militaryzm może powrócić. W Europie Środkowej po konflikcie ukraińskim i kryzysie uchodźczym, gdzie obserwujemy dziś wzrost wydatków na wojsko, militaryzację granic, eksplozję pamięci II wojny światowej i wzrost sektora paramilitarnego, te dyskusje są szczególnie istotne. Jednodniowe wydarzenie przybliży polskiej publiczności feministyczne dyskusje nad militaryzmem, wojnami i ich pamięcią.

15:30–15:45 / Powitalna kawa

15:45–16:00 / Otwarcie wydarzenia przez organizatorów

16:00–17:30 / Remilitaryzacja Europy? Feministyczne ujęcia

Ayşe Gül Altınay, Uniwersytet Sabancı