Dyskusja ‚Ksenofobia, Przemoc, Uniwersytet? Akademia wobec ruchów antydemokratycznych’

‚Ksenofobia, Przemoc, Uniwersytet? Akademia wobec ruchów antydemokratycznych’

8 marca (piątek), g. 18:30
Uniwersytet Warszawski, Audytorium Maximum, aula C.

Uniwersytet Warszawski bywał areną przemocy, nietolerancji i porachunków ideowych. Oczywiście nie można zapomnieć o getcie ławkowym, ale data naszej dyskusji przywołuje wspomnienie marca 1968. Ostatnie wydarzenia (próby zakłócenia wykładów Prof. Magdaleny Środy i Adama Michnika) niepokoją i prowokują do stawiania pytań czy historia się powtarza? Koło Naukowe „Dyskursy Nowoczesności” (WSNSiR UW) zaprasza Państwa na dyskusję, podczas której zastanowimy się: jak walczyć z przemocą na Uniwersytecie, co zrobić, by nie zamienił się on w boisko bojówek? Na czym polega autonomia Uniwersytetu i jakie są jej praktyczne konsekwencje? Jak wyglądały i wyglądają relacje pomiędzy Akademią a ruchami skrajnie nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi i antydemokratycznymi? Jak społeczność akademicka powinna się do tych ruchów odnosić? Jakie są granice wolności wypowiedzi w ramach Uniwersytetu? Jaką rolę powinien pełnić Uniwersytet w publicznej debacie politycznej?

Panelistki/ści:
Prof. Małgorzata Fuszara (ISNS UW)
Prof. Andrzej Mencwel (IKP UW)
Prof. Andrzej Waśkiewicz (IS UW)
Dr Helena Datner (ŻIH)

Prowadzenie:
Anna Zawadzka (Instytut Slawistyki PAN)

Matronat nad dyskusją:
Rektorska Komisja ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji (UW)
Stowarzyszenie ‚Nigdy Więcej’

Data publikacji: 28-02-2013