Profil naukowy IKP

Instytut Kultury Polskiej jest częścią Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Kultury Polskiej prowadzą wszechstronne, interdyscyplinarne badania antropologicznokulturowe i historycznokulturowe.

Zróżnicowane badania prowadzone w wielu obszarach kultury łączy szerokie, antropologiczne rozumieniu kultury oraz nacisk na komunikacyjny wymiar praktyk kulturowych. Stąd znaczenie w naszych badaniach mediów kultury, zwłaszcza podstawowych – słowa, widowiska, obrazu, analizowanych w ich różnych modalnościach historycznych i technologicznych. W perspektywie historycznej podstawowym obszarem badań prowadzonych w Instytucie jest kultura polska, ale często widziana w „sąsiedztwie” kultur obcych: innych krajów środkowoeuropejskich, krajów skandynawskich i kultury żydowskiej.

Podejmowane w Instytucie projekty badawcze realizowane są przede wszystkim w formie grantów pozyskanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz innych instytucji, także międzynarodowych.

W Instytucie działają obecnie następujące zakłady i zespoły badawcze:

Zakład Antropologii Słowa

Zakład Filmu i Kultury Wizualnej